Spórolj Falfűtéssel-Hűtéssel!

Spórolj Falfűtéssel - Hűtéssel!

Képzeljenek el egy lakást, amelyben sem fűtőtestek, sem pedig légkondicionáló berendezések nincsenek. Sőt, a fűtésre lényegesen kevesebb energiára van szükség, mint a hagyományos rendszereknél, nyáron pedig ugyanez a rendszer gondoskodik a kellemesen hűs szobahőmérsékletről. A falfűtés-hűtés egyre nagyobb teret hódít, nem véletlenül.



Az emelkedő energiaárak mellett bizony mindenkinek jól át kell gondolnia, mivel és legfőképpen hogyan biztosítja a meleget lakásában. Fontos szempont, hogy alacsony legyen a fűtési rendszer energiafelhasználása, de azért életterünk is kellemes hőmérsékletű legyen. Ebből a szempontból jó választás lehet, ha radiátorok felhelyezése helyett a fal belsejébe tesszük a fűtéscsöveket.

Amikor a napsugarak felmelegítik a ház falát, mi magunk is érezhetjük a falak hőtároló-képességét és az onnét kiáramló hő kellemes sugárzását, ráadásul az így "visszatükrözött" meleget a valóságosnál magasabb hőmérsékletűnek érezzük Ugyanezen az elven működik a falfűtés is: nem kell többre állítanunk a szabályozót, mint 20 fok és mégis kellemes, 23 fokosnak érezzük a lakás hőmérsékletét. Emiatt tehát a falon belül – a 2 méteres magasságban beépített csövekben – keringő vizet jóval kevesebb energia felhasználásával tudjuk felmelegíteni, így a számlánkon jelentkező összeg máris kisebb lesz.



Az említettek nyomán, ha falfűtésre cseréljük hagyományos rendszerünket, a fűtési energia-megtakarítás akár a 20 százalékot is meghaladhatja!
A falfűtés kiépítése tehát megtérülő befektetés, hiszen segítségével jelentősen csökkenthetjük energia-fogyasztásunkat, ráadásul ma már kiépítésének költségei sem sokkal nagyobbak, mint a hagyományos rendszereké.

Falfűtés-hűtés előnyei

A falfűtés lényege, hogy a szabad falfelületre, a vakolat alá kis átmérőjű, műanyag csövet szerelnek, majd ebben a csőben fűtésnél meleg vizet, hűtésnél hideg vizet áramoltatnak.



Ettől a meleg víztől a falfelület átmelegszik vagy lehűl, és fűti illetve hűti a helyiséget. Elsősorban a helyiség külső falainak belső felületét érdemes csővezetékkel ellátni, és csak másodsorban a belső falakét, a külső tértől elhatároló felületek hideg (illetve nyáron hő-) sugárzásának megszüntetésére.
Falfűtéssel nagy felületek kerülnek felfűtésre alacsony hőfokon, így a hatásfok és a komfortérzet nő, illetve a fűtési költség csökken.
A lakótér alacsonyabb hőmérséklete pozitívan hat a vegetatív idegrendszerre, az ember közérzetileg frissebbnek érzi magát és nő az agy teljesítőképessége. Orvosi szempontból figyelemre méltó, hogy falfűtésnél a helyiségek porterhelése jelentősen csökken a légventiláció hiánya miatt.



Légkondicionáló sem kell


A falfűtési rendszer nyáron hűtésre is alkalmazható, ugyanazon előnyöket felvonultatva, mint a fűtés területén, hiszen huzat hatása nélkül hűti a lakóteret. Ha fűtés/hűtés üzemmódban egyaránt szeretnénk működtetni, akkor a kombinált megoldás bekerülési költségei magasabbak, mint csak a fűtés rendszer költségei, de alacsonyabbak, mint a klasszikus fűtés és légkondicionáló berendezések együtt.
A komfort, az energiatakarékosság, az egészség és a környezetvédelem területén mutatkozó előnyökön kívül a falfűtés esztétikai szempontból is előnyösebb, hiszen a fűtési rendszer az épületen belül láthatatlan marad, nem terhelve a lakótér képét fűtőtestek, berendezések látványával.
Ami energiatakarékos, az önmagában környezetbarát is, hiszen "takarékoskodik" a környezeti károk árán előállított energiával. A falfűtési rendszer előnye, hogy alacsony hőmérsékletű fűtővízzel üzemel, ezért kiválóan alkalmazható kondenzációs kazán vagy más, alternatív energiával működő (geotermikus vagy napenergiát hasznosító) berendezéssel együtt, melyek annál jobb hatásfokkal működnek, minél alacsonyabb az előállított fűtővíz hőmérséklete.