Ha a spórolás már nem elég...

Ha a spórolás már nem elég…

Vannak helyzetek, mikor mindent bevetünk és tényleg jól is csináljuk, amit kell, de mi a teendő, ha hiába spórolunk, nem jutunk ötről a hatra és csak azt érezzük, hogy a tartalékunk (ha van) egyre csak fogy? Nehéz a helyzet! A munkanélküliség hazánkban elég komoly testet ölt. És akinek állása is van, az is csak alamizsnát ad. Számoljunk egy kicsit!

Ugye jó fizetésnek számít, ha nagy nehezen megkeresünk 100 000 Ft-ot (persze bruttó)? Ebből a fizetésből rögtön leadózunk közel 20-25e Ft-ot. Ha kicsit osztunk, szorzunk, már csak 75 ezer forintunk van, amiből a következőket kell megfinanszíroznunk:

  • Utazás
  • Lakásbérlés (vagy lakáshitel fizetés)
  • Étkezés
  • Rezsi
  • Ruházkodás
  • Egészség
  • Egyéb

Ha ezeket, csak minimális összegekkel összeadom, hát lehet, hogy nem is jön ki a 75 ezer forintunkból! Ugye ismerős, amiről beszélek?

Milyen lehetőségeink adódnak ilyenkor?

Nem is tudom, hogy felsoroljam-e a sok rossz választ, de azért ismertetnék néhányat, amelyhez az ember első körben fordul.

  1. Ha nincs elég pénz, hitelt veszek fel! Ez oké, megoldja a problémámat ideiglenesen, de mi lesz tovább? Hogy fogom ezt a hitelt visszafizetni? Miből? Több pénzem nem lesz, mint amennyi eddig is volt! És ugye az ember hajlamos ezt-azt megvenni, ha egy kis pénzhez jut. Tehát ez a megoldás nem igazán jó megoldás. Mondhatnám úgy is, hogy csak olaj a tűzre! Még nagyobb szegénységbe sodor.
  2. Ha nincs pénzem és kevés a fizetés, vállalok plusz munkát. Oké! Az ember alig talál egy állást, nemhogy kettőt – hármat. Tételezzük fel, hogy szerencsénk van és adódik egy lehetőség és a maradék időnkben plusz munkát vállalunk. Ez egy darabig nagyon jó, lesz egy kis plusz bevétel, aztán rájövünk, hogy a napunk csak 24 órából áll és az energiakészleteink végesek. Majd az egész plusz jövedelmünket hirtelen gyógyszerekre és orvosokra költjük. Úgyhogy ez a megoldás sem igazán jó.
  3. És most jön az, ami talán kiránthat minket a lecsóból! Tehát a kölcsönkérés (hitel felvétel) nem volt jó ötlet, a sok plusz munka nem volt jó ötlet, akkor mi lehet a jó megoldás? Mi lenne, ha ugyan azt a munkát kellene végezni, mint eddig, ugyan úgy, ugyan azt, de több pénzért?! Ez hogy lehet? Hát egyszerűen! Amit mondani fogok, nem lesz újdonság! A kulcsszó KÜLFÖLDI MUNKA!

Amikor ezt elsőre meghalljuk, azt szoktuk mondani, hogy ááá én nem tudok nyelveket, én alkalmatlan vagyok erre, nem is tudom, hogy kezdjem el, félek itt hagyni a családomat, stb. Pedig, ha kicsit körbenézünk (és most legyünk magunkhoz őszinték) a közeli család, baráti, vagy ismerősi körünkből minimum egy embert tudunk említeni, aki külföldön dolgozik! Ugye igazam van? Ha úgy érzi hülyeség, amit írok, akkor elnézését kérem, ha viszont úgy érzi, van benne valami igazság, tartson velem az iromány további részében is. Tehát eldöntötte, hogy lehet, hogy többet tudna keresni külföldön, de nem tudja, mit kell tenni. Ami a legfontosabb, olvasni, informálódni, érdeklődni. Na igen, de hol és hogyan? Ebben is segítek! Szóval információgyűjtés az első lépés.

Milyen szakmában, milyen munkakörben érdemes dolgozni külföldön?  

Itt egy jó segítség: http://szakma-info.blogspot.hu most indult az oldal, de számos hasznos információval szolgál. Leírja a szakmák lényeges tulajdonságait, illetve azt, hogy külföldön milyen lehetőséget nyújt ez az állás. Fontos információkat nyújt, bérezés, munkafolyamat, munkaelvárások és egyéb tényezők tekintetében. Ha megtaláltuk azt a szakmát, ami számunkra ideális, netalán még tapasztalatunk is van a téren, akkor nem maradt más hátra, mint kiválasztani egy ideális álláshirdetést. Itt elég nehéz a helyzet! Mivel az internet tele van megtévesztő, átverő és pénzt lehúzó hirdetésekkel! Ezért egy nagyon korrekt oldalt ajánlanék, mely már régóta üzemel és nagyon pozitív visszajelzések érkeznek felőle. Ez pedig a http://kulfoldi-allas.blogspot.hu Itt az álláshirdetéseket magyar nyelvre lefordítják, így nagy segítséget nyújtanak nekünk abban, hogy mindent szó szerint megértsünk. Természetesen a célország nyelvén is elérhető a hirdetés forrásként. Itt részleteiben megtudhatunk mindent az állásról. Ki a hirdető? Melyek az elvárások? Hová küldjük az önéletrajzunkat? Stb. Szóval minden információt megtalál. A következő igazán fontos kérdés, hogy hogyan készítsek önéletrajzot, milyen formában?

Erre is van egy nagyon jó segítség: http://allas-tipp.blogspot.hu/2013/11/hogyan-irjunk-oneletrajzot.html Ez az oldal az önéletrajzírásban lesz a segítségünkre. De ezek mellett számos fontos kérdésünkre megadja a választ, ami a külföldi állásokkal kapcsolatos. Tehát részletezve: van már álláshirdetésünk, van önéletrajzunk, tisztában vagyunk a szakma rejtelmeivel, de kimaradt egy mumus, ami nem más, mint a nyelvtudás. Fontos külföldön a nyelvtudás?  Erre, azt mondanám, hogy igen is és nem is! Egyrészt azért fontos, hogy ne tudjanak minket átverni! Ugye szerződést kell aláírni, azt érteni kell. Ha például megbetegszünk, el kell magyaráznunk, hogy mi a bajunk, hol fáj. Sajnos magyarul nem sok helyen értenek. Továbbá, ha az isten kegyes hozzánk és valaki segít lefordítani a szerződésünket és nem is betegszünk meg, mi van akkor, ha a főnök odajön és elkezd nekünk beszélni? Mit mond? Ki tudja! Ha nem értjük a nyelvet, hamar unszimpatikusak leszünk a főnöknek és lehet, azt mondja, ilyen emberre nincs szüksége. De nem eszik olyan forrón a kását! Vannak munkaterületek (szalagmunka, csomagoló, csontozó, takarító, mosogató, stb.) ahová nem vagy csak minimális nyelvtudás szükséges. Ha szeretne nyelveket elsajátítani, ajánlom figyelmébe az interneten elérhető, akár ingyenes, felkészítéseket, programokat. De ha személyesen szeretnénk nyelvtanfolyamra járni, arra is van lehetőség, itt nézzen körül: http://tanfolyam-kepzes.blogspot.hu

Summázva az elmondottakat, ne féljünk az újtól, ne féljünk otthagyni a megszokott nyomorúságos életünket. A legrosszabb, ami történhet, hogy nem történik semmi, de legalább akkor is megtapasztaltunk valamit, tanultunk valamit és többek lettünk valamivel. És ha pozitívan sül el a dolog? Akkor egy év alatt megkeressük a hazai bérünk 5-10 szeresét és a családunknak lehetőséget adtunk a normális (nem luxus) életre. Ne féljünk tanulni, ne féljünk tapasztalni. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy külföldön a kerítés is kolbászból van, de akkor is hazudnék, ha azt mondanám, hogy Magyarországon megbecsülik az embert és megfizetik. Ugyan azért a munkáért, miért jár más bér külföldön? Nagyon jó kérdés, de csak költői! Megválaszolni, nem tudom ki tudná?

Visszakanyarodva a címünkre, ha a spórolás már nem elég, tegyünk azért, hogy jobb legyen! Sok energiát, kitartást és sok sikert kívánok Önnek!